تاریخ : 03 مرداد 1403 «جهش تولید با مشارکت مردم»
  • 1402/11/18 - 23:00
  • - تعداد بازدید: 1358
  • - تعداد بازدیدکننده: 1288
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در چهارمین کارگاه روایت یک تجربه: تثبیت بازارهای موجود و خلق بازارهای جدید، از مهمترین اهداف ماست

چهارمین کارگاه از سلسله کارگاه‌های «روایت یک تجربه»، با موضوع «گفتمان دیپلماسی اقتصادی» به همت مرکز آموزش مدیریت دولتی روز چهارشنبه 1402/11/18 با حضور جمعی از مسئولین کشور در سازمان اداری و استخدامی کشور برگزار شد.

راوی چهارمین نشست از این سلسله نشست ها، آقای دکتر مهدی صفری؛ معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه بودند که در محورهای؛ چگونگی رشد تجارت خارجی و ارزآوری، تجارت خارجی در خدمت زنجیره ارزش، چالش های تحریمی و ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران، سیاست همسایگی اقتصاد بنیان جمهوری اسلامی ایران، ترانزیت، متنوع سازی منابع واردات، الگوی منابع دیپلماسی اقتصادی در دولت سیزدهم، موضوع FATF، بازارسازی دولت سیزدهم برای کالاهای ایران، با بیان مصادیقی به تشریح دستاوردهای کسب شده پرداختند.

خلق بازارهای جدید و تثبیت آن

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه عنوان کرد: برای خلق دلار یکی از مسیرها پیدا کردن بازار برای فروش انرژی است. اکنون ما می‌گوییم اگر تا دو ونیم میلیون بشکه نفت برای فروش استخراج شود وزارت خارجه بازار آن را پیدا می‌کند. وی بیان کرد: خلق بازارهای جدید و تثبیت آن یکی از اهداف ماست. ما اکنون با کشورهای آفریقایی وارد مراودات اقتصادی بیشتری شده ایم.

صفری در تشریح خط شکنی رئیس جمهور در زمینه دیپلماسی اقتصاد تصریح کرد: امروز برخی از مسائل و موانع مرتبط با صادرات کشور در سطح عالی، توسط رئیس جمهور حل می شود. 

وی خاطرنشان کرد: رابطه ما با ونزوئلا در دولت گذشته رو به کاستی رفته بود، اما ما دوباره سطح تجارت دو کشور را افزایش دادیم، یا در بازار چین کاری که دولت سیزدهم انجام داد توانستیم صادرات مرکبات و زعفران، سیب، کیوی، پای مرغ و ... را انجام دهیم.

ایشان با بیان اینکه اکوادور پارسال ۶ میلیارد دلار میگو به چین صادر کرده است، افزود: ما امروز توانستیم درآمد خود در این زمینه را از ۱۸۰ میلیون دلار به ۸۰۰ میلیون دلار برسانیم و برنامه داریم آن را به ۲ میلیون دلار برسانیم.

 

لزوم افزایش ظرفیت تولید کشور برای صادرات

صفری با بیان اینکه به بیشترین استان‌های کشور سفر کرده تا مسائل مرتبط با صادرات کشور را پیگیری کند گفت: ما باید ظرفیت صادراتی خود را بالا ببریم. در برخی زمینه‌های مثل مرکبات و شیلات تقاضا بالاست اما ظرفیت تولید کشور پایین است.

وی با بیان اینکه یکی از وظایف ما گسترده کردن منابع ورودی کشور و چند منبعی کردن آن است تصریح کرد: اغلب غلات و گوشت ما از برزیل می‌آمد، اما امروز گوشت گوسفند از قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان، هند و حتی از آفریقای جنوبی و کنیا هم می‌آید. در این واردات نیز همه استانداردهای ما رعایت می شود. اکنون واردات غلات ما از کشورهای بیشتر و با قیمت مناسب تر انجام می‌شود.

صفری گفت: تمرکز زیادی روی واردات مواد اولیه دارو داشته ایم‌. قدم مهم ما انتقال تکنولوژی است.

 

صف کشورها برای خرید ربات‌های پزشکی ایران

وی تصریح کرد: ما تاکنون ۲۰۰ پزشک اندونزیایی‌ را آموزش دادیم تا از ربات پزشکی ایرانی استفاده کنند. ما می‌توانیم عمل جراحی را تا فاصله دو هزار کیلومتری با تجهیزات ایرانی انجام دهیم.

وی ادامه داد: از روزی که رئیس جمهور به اندونزی رفته است ده هیات پزشکی از کشورهای دیگر به ایران امده‌اند تا در این زمینه از ایران تجهیزات خریداری کنند.

صفری بیان کرد: جذب سرمایه خوب پیش رفته است. چینی‌ها در حوزه نفت و گاز و ترانزیت در حال سرمایه‌گذاری در کشور هستند و روس‌ها نیز در حال افزایش سرمایه گذاری‌های خود در ایران هستند. 

دیپلمات کشورمان افزود: برق روسیه، ترکیه، آذربایجان هم به ایران وصل شده و می‌توانیم سوآپ را انجام دهیم.

سفیر سابق کشورمان عنوان کرد: خانه‌های فناوری ایران در کشورهای ونزوئلا، کوبا، ارمنستان، تانزانیا، کنیا و چندین کشور آفریقایی دیگر فعال است که تکنولوژی های ایران و زمینه های همکاری را فعال می‌کند.

در بخش پایانی نشست، پرسش های مطرح شده از سوی حاضرین در جلسه مورد بررسی قرار گرفت و راوی  تجربه به این سوالات پاسخ گفتند.

 

 

   
مشاهده تیزر کارگاه

 مشاهده مستند کارگاه


 

 

 


 

 

  • لینک کوتاه : /Zw4

  • گروه خبری : آخرین اخبار,رویدادها,تجربه نگاری
  • کد خبر : 88
کلمات کلیدی
مریم کوشا
خبرنگار

مریم کوشا

تصاویر

عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید