تاریخ : 05 اردیبهشت 1403 «جهش تولید با مشارکت مردم»
  • 1402/12/21 - 10:21
  • - تعداد بازدید: 302
  • - تعداد بازدیدکننده: 294
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
مرکز آموزش مدیریت دولتی و دانشگاه بجنورد با همکاری دانشکده حکمرانی دانشگاه تهران برگزار کرد

چهارمین پیش‌نشست همایش ملی کاربرد موردکاوی در آموزش مدیران دولتی

در تاریخ شانزده اسفند سال جاری، پیش نشست صاحب‌نظران اولین همایش ملی کاربرد موردکاوی با حضور اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در "دانشکده حکمرانی دانشگاه تهران" برگزار گردید. دکترعلی اصغر پورعزت، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و رئیس دانشکده حکمرانی دانشگاه تهران به عنوان سخنران این نشست، اساس و پایه صحبت­های خود را بر موضوع " مدیریت دانش از طریق موردکاوی؛ تاملی بر ارزش شکستها و پیروزی­ها" قرار دادند و ابتدای صحبت­های خود را با این عنوان که چرا تجربه­‌ها مفید هستند؟ آغاز نمود.

استاد دانشگاه تهران با بیان این مطلب که دانش را می­‌توان به عنوان تجربه متراکم در نظر گرفت به این مهم که می­توان به داستان به‌­عنوان ابزاری برای روایت­گری دانش توجه نمود، پرداخت و در ادامه به مبحث نظریه، استعاره و گزارش از رویکرد موردکاوی اشاره نمود و ضمن اشاره به مقوله موردکاوی به عنوان روایت داستان، به تشریح مباحث مهم و کاربردی در حوزه اهمیت تجربه و لزوم پرداخت بدان در دو  حوزه آموزشی و حوزه مهارتی و مدیریتی پرداختند. بررسی موضوع داستان­‌های سودمند در برابر داستان­‌های بی ارزش و زیان­‌آور، از دیگر موارد مورد توجه در دیدگاه دکتر پورعزت در نشست بود.

 از دیدگاه وی، ارزش پیروزی­‌ها و مفهوم آن به این مهم اشاره دارد که در فضای آشوبناک، پیروزی تکرار نمی­شود و وقتی جامعه درگیر تضاد و تعارض‌­های بیرونی است، پیروزی­‌ها توسط معارضان و مخالفان، مستندسازی می­شود. بنابراین اگر مخالفان و معارضان هوشمند باشند، هر پیروزی فقط یک بار ارزش‌­آفرینی می­کند.

وی صحبت­های خود را مبتنی بر نقل قولی از هگل ادامه داد و گفت: "تاریخ به ما چنین آموخته است که ما از تاریخ نمی­‌آموزیم" و با تکیه بر این جمله شکست­ها باید مستندسازی شوند.

در ادامه نیز آقایان دکتر شیخ زاده رییس دانشگاه بجنورد و نایب رییس همایش، دکتر نیکخواه عضو هیات علمی و دبیر علمی همایش و دکتر رضایی دبیر اجرایی همایش به بیان دیدگاهها و نظرات خود پرداختند

در پایان این نشست، دکتر پورعزت ضمن تبیین ابعاد موردکاوی های سودمند، به برخی سؤال­‌های حضار پاسخ دادند.


  • لینک کوتاه : /Z9k

  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 123
کلمات کلیدی
مریم کوشا
خبرنگار

مریم کوشا

عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید